Loading...
 • E-mail: mobik@mobik.sk
 • Kontakt: +421 904 977 007
 • Skype: mobik_ba
 • slidebg1

  Mobik - z lásky k deťom

  Mobik je môj kamoš veľký,
  učí plávať všetky deti.
  Keď počujem "Mobik", kričím hurááá,
  hneď mám úsmev ako zemeguľa.
  Čo Vám budem hovoriť,
  choďte sa tam presvedčiť.
 • slidebg11
 • slidebg2

  Volíme zlatú strednú cestu

  Ponorenie by nikdy nemalo byt nútené, alebo riadené dospelými.

  Prečo ponárame dojčatá, keď je lepšie počkať, kým sa ponoria samé?

 • Bábätká do roka neponárame

 • slidebg22
 • slidebg0
 • slidebg3
  earth
  Prečo plávať s Mobikom?

  Rešpektujeme indivitualitu každého dieťatka

  Vytvárame podnetné prostredie pre detskú radosť. Na prvom mieste je bezpečie,
  zdravie a pohoda dieťatka. Odmenou nám je detský úsmev.

  vzťah k vode – zdravý vývoj – imunita dieťatka

  check
  check
 • slidebg4

Naša filozofia baby plávania v Mobiku

 

mobik filozofiaPonorenie by nikdy nemalo byť nútené, alebo riadené dospelými

Používame strednú cestu ako pristupovať k plávaniu dojčiat. Je to konzervatívna metóda, ktorú učíme. Jej hlavným cieľom je predstaviť dieťaťu vodu pomocou rôznych držaní avšak vždy s hlavičkou nad vodou. Čo znamená, že dieťatko sa nikdy nedostane do situácie, kedy by malo hlavičku pod vodou. Táto zásada sa nedodržuje vo väčšine slovenských aqua baby kluboch.

Extrémne metódy odmietame

Naopak, jestvuje aj druhé spektrum, ktoré využíva metódu tzv. detského prežitia tzv. Help system. Touto metódou sa u dieťatka posilňuje rotácia vo vode z chrbátika na bruško. Je to americká škola, drill baby prežitia. Ak Vám bábätko padne do vody, môže sa naučiť samostatne sa otočiť na chrbátik a zostať tak, či kopať smerom k okraju bazéna. Avšak táto metóda je veľmi ťažká pre rodičov, ktorí sú nútení pozerať na svoje dieťa ako počas cvičenia plače a viditeľne je v núdzi.

Túto extrémnu metódu nevyužívame! Rodičia majúci vlastné bazény sú viac náchylnejší ísť v ústrety tejto metóde. Je to pochopiteľné a preto rozumieme ich zodpovednosť v spojitosti s ich deťmi a bazénmi. Práve toto spojenie môže byť hazardné. Nehody sa stávajú, ani sa nenazdáte. Otočíte hlavu, pozriete sa von z okna a s deťmi sa môže stať čokoľvek. Musí však existovať stredná cesta. Tak kde potom je? Možno máme na Slovensku menej privátnych bazénov, no na druhej strane, máme veľa krásnych, čistých vonkajších bazénov.

 Volíme zlatú strednú cestu - vytvárame stimulujúce podmienky - potopí sa samé, v správny čas

To je dôvod prečo sme si vybrali zlatú strednú cestu. Vedieme detičky k tomu, aby samé nadobudli pocit, že chcú ísť pod vodu. Cestou zábavy a vytvorením špecifických podmienok, zábavou a s ohľadom na individualitu dieťatka a jeho osobné tempo, ktoré rešpektujeme.  Naše kurzy začínajú s veľmi pozvoľnými/miernymi úvodnými cvičeniami. Užívajú si cvičenia, kde majú hlavičku nad vodou. Voda ich jemne kropí po hlavičkách, spievame a celá táto zábava je v mokrom, pre nich relaxačnom prostredí. Postupne pridávame podnety a opakujúce sa cvičenia, kde maminy fúkajú do vody bubliny, či idú pod vodu a neskôr ide aj mamina spolu s dieťaťom pod vodu. Iné cvičenia predstavujú dieťatku splývanie, kde zažíva balancovanie chrbátikom na vode, počas ktorého majú zanorené ušká. V prvom rade, rodič podporuje dieťatko v tejto polohe a postupne mu necháva podporu naňho samotného (púšťa ho). Kľúčom k úspechu tohto cvičenia je, prispôsobiť ho požiadavkám každého dieťaťa podľa jeho tempa. Ak sa mu to nepáči, cvičenie zmeníme. Experimentujeme, ako sa rozličné deti adaptujú na rozličné cvičenia. No zistili sme, že opakovanie je matka múdrosti.

Všetky deti sa adaptujú na vodu

Prečo to však robíme? Prečo je povzbudivé to, že dieťa sa naučí cítiť vodu, zvykne si na ňu, ako mu strieka do tváre, či podvodné skúsenosti? Všimli sme si čas od času, že práve tieto faktory formujú naše závery. Máme skúsenosti s batoľatami, deťmi do 6 rokov. Tie deti, ktoré absolvovali kurz baby plávania, alebo sa zoznámili s bazénom v skorom veku (myslíme vek batoľaťa) a ktoré sú pravidelne vo vode, sú viac uvoľnenejšie vo vode  a majú omnoho pokročilejšie plavecké zručnosti v mladšom veku.

Taktiež máme skúsenosti s bábätkami, ktoré absolvovali kurzy v iných baby kluboch a učili ich signálové zanáranie. Vo väčšom percente tieto deti majú problém s vodou v neskoršom veku.

Rešpektujeme individualitu dieťatka  - cieľom kurzu nie je odniesť si fotku s dieťaťom pod vodou

Dieťa do cca 1. roku Vám nevie verbálne, slovne povedať, že sa mu niečo nepáči. Je na nás, aby sme deťom rozumeli, ich neverbálnej reči. Vnímajme svoje deti a dajme im pocítiť, že sa na nás môžu vždy spoľahnúť. Že našou prioritou nie je odniesť si z kurzu fotku s dieťaťom pod vodou.

U nás sú deti vždy na prvom mieste. Ich bezpečie, zdravie a pohoda. Odmenou je ich úsmev!

Na záver by som pripomenula, že my rodičia sme zodpovední za naše dieťa minimálne do 4. roku života, ak je v okolí vodná hladina. Je nutné, aby sme boli deťom na dosah ruky. Žiadna fyzická zábrana, rovnako ako žiadne plavecké schopnosti, nenahradia efektívny dozor dospelého človeka. Ak nie je vaše dieťa na dohľad, prvú vždy bez váhania kontrolujte vodu.

Uvedomme si, že voda je živel. Učme deti láske k nej, no zároveň rešpektu.

Monika Zemanová